Kaip „Bitutės“ kūrė savo kosmosą

Jau senai pastebėta ir garsiai kalbama apie tai, kad vaikai geriausiai mokosi stebėdami, liesdami, kurdami ir tyrinėdami. Mūsų mokyklos mokytojos kasdienės veiklos metu naudoja STREAM metodus. Pastebime, jog būtent šie metodai geriausiai ugdo vaikų pažintines, socialines ir komunikacines kompetencijas. Mūsų mokyklos „Atžalyno“ skyriaus priešmokyklinio ugdymo „Bitučių“ grupės mokytoja Aurelija Rimkuvienė jau senai dirba su vaikais, naudodama STREAM. Nesenai šios grupės vaikai užbaigė dviejų savaičių projektą „Kaip sukurti savo kosmosą?“

„Laukas nematuotas, avys neskaičiuotos, piemuo raguotas. Kas?“

PIRMA PROJEKTO SAVAITĖ.

Su vaikais kalbėjome apie saulę, mėnulį, žemę, klausėmės pasakos „Saulė ir Mėnulis“. Išsiaiškinome, kad Saulė– pati didžiausia žvaigždė sudaryta iš dujų, Žemė – planeta, Mėnulis – Žemės palydovas. Žiūrėdami mokomuosius filmukus vaikai sužinojo, kodėl keičiasi metų laikai, diena ir naktis. Nuotraukose tyrinėjo mėnulio paviršių – kiek ten daug kraterių! O po to ir patys bandė sukurti mėnulio paviršių su visais krateriais. Piešė saulę, mėnulį su žvaigždėmis.

ANTRA PROJEKTO SAVAITĖ.

Vaikai tyrinėjo dangų, sužinojo, kokios planetos sudaro Saulės sistemą. Gamino skraidančias lėkštes savo žaisliukams, sau skafandrus ir kartu skrido į kosmosą. Skrisdami skaičiavo planetas, pakliuvo į kosminį kamštį, pamatė kosminę katę (užduotys raštu). Skraidino raketas, stebėjo kaip skrenda raketa-balionas. Piešė labiausiai patikusias planetas. Pasiskirstę į komandas, tardamiesi ir bendradarbiaudami iš antrinių žaliavų gamino raketas. Nuolatos skatinamas komandinis darbas. Atliko eksperimentą, kuris primena kosmosą. Prie interaktyvios lentos atsakydami į Astronomiuko klausimus, įtvirtinome savo žinias apie kosmosą.

Vaikų emocijos liejosi dvi savaites. Ačiū tėveliams už prisidėjimą prie šio projekto. Po tokių veiklų, vaikams kosmosas nebeatrodo toks jau paslaptingas „kosmosas“. Taip, žengti buvo tik maži žingsneliai į susipažinimą su kosmosu, bet vaikai ir patys dar maži. Viskas po truputį. Galbūt iš šios grupės užaugs astronomas? O gal mokslininkas? Svarbu, kad tam tikru laiku, tam tikroje vietoje būtų sužadintas vaiko smalsumas ir noras.